خانه / سبک زندگی / سلامتی و رژیم / چگونه سرطان سینه را در منزل تشخیص دهیم؟

چگونه سرطان سینه را در منزل تشخیص دهیم؟

سرطان سینه، یک بیماری غیر قابل پیشگیری است؛ اما با تشخیص درست و سریع این بیماری، میتوان از عواقب آن جلوگیری کرد. خودآزمایی سینه، معاینه ای است که به راحتی، در منزل و توسط خود شخص انجام میشود. این معاینه یکی از روش هایی است که به افراد کمک میکند تا تغییرات ایجاد شده در سینه را تشخیص داده و با فرم طبیعی سینه آشنا شوند.

ماهی یکبار، خودآزمایی سینه را انجام دهید

خانم های بالغ در هر سنی باید حداقل ماهی یکبار خود آزمایی سرطان سینه را انجام دهند. ۴۰ درصد از سرطان های سینه تشخیص داده شده، مربوط به بانوانی میشود که در سینه خود توده و یا غده ای را احساس میکردند؛ بنابراین انجام خودآزمایی سینه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

ماموگرام (ایکس ری سرطان سینه)، میتواند سرطان سینه را حتی زمانی که فرد غده ای را در سینه خود احساس نمیکند، تشخیص دهد. خودآزمایی سرطان سینه نیز به شما کمک میکند تا با فرم و بافت سینه آشنا شوید و بتوانید حالت طبیعی سینه را تشخیص دهید تا در صورت وقوع تغییر در ظاهر سینه، به پزشک متخصص خود مراجعه کنید.

چگونه خود آزمایی سرطان سینه را انجام دهیم؟

۱- در حمام

به کمک سه انشگت میانی خود، به آرامی و با فشاری ملایم، تمام قسمت های سینه و ناحیه زیربغل خود را چک کنید. هر ماه، هر دو سینه های خود را چک کنید و اگر غده، توده، برآمدگی سفت و تغییر ظاهری را مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید.

۲- روبروی آینه

روبروی آینه بایستید و بازوهایتان را کنار بدنتان قرار دهید. فرم ظاهری، التهاب، فرورفتگی و یا تغییرات نوک سینه را با دقت مشاهده کنید. سپس کف دستهایتان را روی ناحیه لگن خود قرار دهید و به آرامی فشار دهید تا ماهیچه های سینه سفت و منقبض شوند. سینه را بررسی کنید و به دنبال فرورفتگی، چین و چروک و کم رنگی پوست باشید.

سپس دستهایتان را بالا نگه دارید و کف دستهایتان را روی هم قرار دهید. سینه خود را بررسی کنید و از تقارن زیر سینه اطمینان حاصل کنید.

۳- در حالت خوابیده

وقتی دراز کشیده اید، بافت سینه بصورت یکنواخت پخش میشود. دست راست خود را زیر سرتان بگذارید و یک بالشت را زیر شانه راست خود قرار دهید. به کمک انگشت هایتان، به آرامی تمام ناحیه سینه و زیربغل را بررسی کنید. این کار را برای بررسی سینه چپ خود نیز تکرار کنید.

برخی از علائم ظاهری سرطان سینه

  • فرورفتگی نوک سینه
  • ترشحات شفاف، شیری رنگ و یا خونی از نوک سینه
  • وجود توده و یا غده
  • هرگونه تغییر بی دلیل در سایز و ظاهر سینه
  • فرورفتگی پوست هر نایحه از سینه
  • افت حجم ناگهانی
  • قرمزی، التهاب و زبری پوست هر ناحیه از سینه
  • ایجاد منافذ باز روی پوست سینه

آیا میتوان فقط به خود آزمایی سرطان سینه اکتفا کرد؟

ماموگرافی میتواند تومورها را پیش از اینکه قابل لمس باشند، تشخیص دهد. بسیاری از علائم سرطان سینه، فقط از طریق ماموگرافی قابل تشخیص هستند. بنابراین ماموگرافی در تشخیص سرطان سینه از اهمیت زیادی برخوردار است. اما خود آزمایی میتواند به خانم ها کمک کند تا فرم طبیعی سینه را بشناسند و بتوانند تغییرات را تشخیص دهند.

اگر در سینه خود غده و یا توده ای را احساس میکنید، نگران نباشید. از هر ۱۰ غده، ۸ غده سرطانی نیستند؛ اما بهتر است برای اطمینان خاطر، حتما به پزشک مراجعه کنید.

از توجه شما سپاسگزاریم. برای بازدید از فروشگاه محصولات زیبایی مادامد اینجا کلیک کنید

درباره مهسا چمنی

مهسا چمنی دانشجوی کارشناسی مترجمی انگلیسی، علاقه مند به کارهای گرافیکی، هنر و موسیقی.

این مطالب را نیز ببینید!

چگونه رژیم غذایی بر ظاهر پوست تاثیر میگذارد؟

شرایط پوست ما، نشان دهنده رژیم غذایی ما است؛ بنابراین بسیار مهم است که از …