خانه / زیبایی / مراقبت از پوست / چگونه جای جوش یا اسکار آکنه را درمان کنیم؟

چگونه جای جوش یا اسکار آکنه را درمان کنیم؟

جوش های فعال به اندازه کافی آزار دهنده هستند؛ اما لک و جای جوشی که از آنها بجای میماند نیز میتواند آزار دهنده باشند. خبر خوب این است که جای جوش قابل درمان است.

اما پیش از شروع درمان، ابتدا باید یک بار برای همیشه از شر هر گونه آکنه فعال خلاص شوید؛ زیرا این جوش ها میتوانند منجر به جای جوش جدید شوند.

در این مطلب به راهکارهایی را بررسی میکنیم که به شما کمک میکنند جای جوشهای خود را از بین ببرید. برخی از درمانهای گفته شده در زیر را نمیتوان در کنار داروهای معمولی از بین برنده جوش انجام داد و التهاب ناشی از جوشها نیز میتواند اثربخشی درمان را کاهش دهد.

جای جوش زمانی ایجاد میشود که یک جوش عمیقا به پوست نفوذ کند و به بافت زیر آن آسیب برساند. پیش از اینکه درمان را شروع کنید، باید بدانید جای جوش از کدام نوع است؛ زیرا هر نوع جای جوش به طور متفاوتی درمان میشود و برخی از درمان ها برای برخی انواع کاربرد بیشتری دارند.

علاوه بر این، رنگ پوست شما نیز میتواند یک عامل موثر باشد. برای مثال، در مورد پوست های تیره تر، لیزر تراپی عمقی به علت احتمال بیشتر ایجاد جای زخم و آسیب رنگدانه توصیه نمیشود.

بیشتر پوست های تیره، قبل از شروع درمان هایی مانند میکرونیدلینگ، لایه برداری و لیزر، باید از هیدروکینون ۴ درصد (کرم سفید کننده) استفاده کنند.

اسکار آتروفیک یا جای جوش فرورفته:

اسکارهای آتروفیک بیشتر روی صورت پدیدار میشوند. سطح جای جوش فرورفته، از پوست اطرافش پایین تر است. این نوع جای جوش زمانی بوجود می آید که هنگامی که زخم در حال بهبود است، کلاژن کافی ساخته نمیشود. سه نوع اسکار آتروفیک وجود دارد:

۱- اسکار باکس کار:

این نوع از جای جوش، پهن و U شکلی است، لبه های تیز دارد و میتواند سطحی یا عمیق باشد. هرچه سطح آنها کمتر باشد، بهتر به روش های لایه برداری پوست پاسخ میدهند. میکرودرم ابریژن و لایه برداری ملایم تقریباً برای همه انواع پوست مناسب است.

اما لایه برداری با لیزر باید با احتیاط انجام شود؛ زیرا در پوست های تیره ممکن است جای جوش تیره تر شود یا تغییرات رنگدانه ای اتفاق بیوفتد؛ مانند هایپرپیگمنتیشن بعد التهاب. افراد با پوست های تیره تر، بهتر است حداقل ۴ الی ۶ هفته قبل از شروع این روش های درمانی، پوست خود را با استفاده از هیدروکینون ۴ درصد آماده کنند.

۲- اسکار آیس پیک:

جای جوش آیس پیک، اسکارهای باریک و V شکلی هستند که میتوانند به عمق پوست نفوذ کنند. این نوع جای جوش، ظاهری مانند سوراخ های کوچک گرد یا بیضی، مانند زخم آبله مرغان دارد. اسکار آیس پیک سخت ترین نوع برای درمان است؛ زیرا توانسته تا حد زیاده در زیر پوست گسترش پیدا کند.

۲- اسکار رولینگ

این اسکار فرورفتگی گسترده ای است که معمولاً لبه های گرد و ظاهری نامنظم و چرخشی دارد.


اسکار هایپرتروفیک یا برجسته

این نوع از جای جوش، بیشتر به دنبال آکنه های ناحیه سینه و پشت ظاهر میشوند. آنها بالاتر از سطح پوست اطرافشان قرار میگیرند و به دلیل وجود مقادیر بیش از اندازه کلاژن در طول درمان زخم ایجاد میشوند.

تغییر رنگی که پس از از بین رفتن جوش باقی می ماند، جای زخم یا اسکار نیست. لکه های بنفش، قرمز یا قهوهای طی چند ماه خود به خود محو میشوند.

قبل از شروع هر گونه درمان برای جای جوش، مهم است که توسط یک متخصص پوست یا یک متخصص مراقبت های بهداشتی ویزیت شوید. آنها میتوانند به شما کمک کنند تا بهترین روش را برای کمرنگ شدن جای جوش را پیدا کنید و همچنین مطمئن شوید که لکه های روی پوست شما واقعاً جای زخم هستند و بیماری دیگری نیستند.

روشهای درمان جای جوش:

۱- آلفا هیدروکسی اسید

آلفا هیدروکسی اسیدها (AHAs) اغلب در محصولات ساخته شده برای درمان آکنه یافت میشوند؛ زیرا میتوانند به حذف سلول های مرده و جلوگیری از مسدود شدن منافذ کمک کنند. آلفا هیدروکسی اسیدها همچنین میتوانند به کمرنگتر کردن جای جوش و اسکار کمک کنند.

این اسید ملایم، لایه بیرونی پوست را لایه برداری میکند تا از تغییر رنگ جلوگیری کند و زبری پوست را از بین ببرد.

مناسب برای: همه انواع اسکار

سرم لایه بردار AHA 30% + BHA 2% دی اوردینری حاوی آلفا هیدروکسی اسید
برای خرید و اطلاعات بیشتر کلیک کنید

۲- لاکتیک اسید

یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۰، لایه برداری با اسید لاکتیک توسط متخصص پوست که هر ۲ هفته یک بار به مدت ۳ ماه انجام شد، توانست بافت، ظاهر و رنگدانه های پوست را بهبود ببخشد و جای جوش آکنه را کمرنگ کند.

لایه بردار، سرم ها و پمادهای زیادی وجود دارند که حاوی لاکتیک اسید هستند؛ اما میتوانید از سرکه سیب رقیق شده به عنوان یک تونر یا درمان جای لک استفاده کنید زیرا این ترکیب حاوی لاکتیک اسید طبیعی است. اما سرکه سیب و همچنین سایر درمان های خانگی، برای پوست های حساس بیش از حد قوی هستند. همیشه قبل از انجام درمان های خانگی آنها را روی قسمت کوچکی از پوست تست کنید.

مناسب برای: همه انواع اسکار

سرم لایه بردار لاکتیک اسید ۱۰% و هیالورونیک اسید دی اوردینری
برای خرید و اطلاعات بیشتر کلیک کنید

۳- رتینوئید ها

رتینوئیدهای موضعی یکی دیگر از موارد درمانی آکنه با مزیت از بین بردن جای زخم است. رتینوئیدها علاوه بر سرعت بخشیدن به بازسازی سلولی و بهبود بافت پوست، میتوانند به کاهش تغییر رنگ پوست و کاهش چشمگیر زخمها کمک کنند.

سرم جوانساز رتینول اینکی لیست
برای خرید و اطلاعات بیشتر کلیک کنید

اما رتینوئید ها همچنین میتوانند پوست شما را به ویژه نسبت به خورشید حساس کنند. هنگام استفاده از هر چیزی که حاوی رتینوئید است، همیشه از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

میتوانید کرمها و سرمهای حاوی رتینوئید را بدون نسخه پیدا کنید، اما متخصص های پوست میتوانند غلظت های بالاتر را برای شما تجویز کنند. به دنبال محصولاتی باشید که رتینول را به عنوان یکی از ترکیبات فعال ذکر کرده باشد.

مناسب برای اسکارهای آتروفیک یا فرورفته

۴- سالیسیلیک اسید

ممکن است تا کنون از سالیسیلیک اسید برای درمان آکنه خود استفاده کرده باشید. از پدها گرفته تا محصولات ضد جوش و لوسیون تا شوینده های صورت، این ترکیب تقریباً در هر نوع محصول درمانی آکنه وجود دارند.

سالیسیلیک اسید منافذ پوست را پاکسازی میکند، تورم و قرمزی را کاهش میدهد و در صورت استفاده موضعی، پوست را لایه برداری نیز میکند. این ماده یکی از بهترین درمان ها برای جای جوش در نظر گرفته میشود.

ژل شستشوی ضد جوش سالیسیلیک اسید مورد
برای خرید و اطلاعات بیشتر کلیک کنید

می توانید محصولات حاوی اسید سالیسیلیک را به روتین روزانه ی پوستی خود اضافه کنید، یا متخصص پوست شما ممکن است آن را به جای لایه بردارهای شیمیایی توصیه کند.

ممکن است چند هفته طول بکشد تا تاثیر استفاده از سالیسیلیک اسید مشاهده شود. این ماده همچنین میتواند باعث خشکی یا تحریک پوست شود. اگر پوست حساسی دارید، باید کمتر از این محصول استفاده کنید.

۵- ضد آفتاب

بله! استفاده روزانه از ضدآفتاب برای درمان جای جوش ضروری است. قرار گرفتن در معرض نور خورشید میتواند جای جوش ها را تیره کند و آنها را بیشتر نمایان کند.

اگر درمان های خانگی تفاوتی در پوست شما ایجاد نمیکند، متخصص پوست یا متخصص مراقبت های بهداشتی میتوانند در بهبود پوست شما کمک کنند.

مناسب برای: انواع اسکار

۶- درم ابریژن

درم ابریژن یکی از موثرترین و رایج ترین روشهای درمانی برای جای جوش صورت است. درحالی که شما میتوانید از دستگاه های خانگی درم ابریژن استفاده کنید، متخصصان مراقبت های بهداشتی نیز از ابزارهایی برای لایه برداری عمیق تر لایه سطحی پوست استفاده میکنند.

مناسب برای: زخم یا جای جوش نزدیک به سطح پوست مانند اسکار باکسکار یا رولینگ. این ترکیب ممکن است اسکارهای عمیق تر را نیز کمرنگ تر کند.

۷- لایه بردارهای شیمیایی

لایه بردار شیمیایی یک اسید قوی است که برای برداشتن لایه سطحی پوست که به منظور بهبود جای جوشهای عمیق تر استعمال میشوند. برخی از لایه بردارهای شیمیایی به اندازه کافی ملایم هستند که بتوان در خانه از آنها استفاده کرد؛ اما یک متخصص پوست میتواند راه حل مؤثرتر با نتایج چشمگیرتری را پیش روی شما قرار دهد.

انواع گوناگونی از لایه بردارهای شیمیایی وجود دارند؛ بهتر است با یک متخصص پوست در مورد اینکه کدام یک برای شما مناسب است مشورت کنید.

مناسب برای: انواع اسکار، اغلب برای اسکارهای عمیق تر

۸- لایه برداری با لیزر

مانند لایه بردارهای شیمیایی و درم ابریژن، لایه برداری با لیزر به این صورت است که لایه های پوستی آسیب دیده را درمان میکند. این روش درمانی معمولاً نسبت به سایر درمانهای بازسازی کننده، بهبودی سریعتری به همراه دارد؛ اما باید ناحیه مورد نظر را تا زمانی که به طور کامل بهبود یابد، با بانداژ بپوشانید. این درمان همچنین برای افرادی که هنوز همچنان روی پوستشان جوش فعال دارند گزینه مناسبی نیست و برای افرادی که دارای پوست تیره تر هستند نیز آنچنان موثر عمل نمیکند.

مناسب برای: انواع اسکار و تناژ پوستی روشن تر

۹- فیلر ها

متخصصان پوست از فیلرها برای پر کردن جای آکنه و کمک به صاف کردن پوست استفاده میکنند. فیلرها را میتوان از کلاژن، چربی بدن فرد یا بصورت فیلر های تجاری تهیه کرد. فیلرها زیر سطح پوست تزریق میشوند تا به حجیم شدن و صاف شدن جای زخم های فرورفته کمک کنند.

بیشتر فیلرها بین ۶ تا ۱۸ ماه پیش از نیاز به تمدید دوام دارند، اما برخی از آنها دائمی هستند.

مناسب برای: افراد با تعداد کمی اسکار باکسکار یا رولینگ

۱۰- میکرونیدلینگ

این درمان جدیدتر، با کمک یک غلتک سوزندار کوچک دستی یا یک «قلم» دستی، سطح جای جوش را مورد هدف قرار میدهد. سوزن ها وارد پوست بی حس شده میشوند، اما در عمق زیادی نفوذ نمیکنند. زمانی که پوست در حال درمان اثر این سوزن ها است، کلاژن تولید میکند.
شواهد نشان میدهند که میکرونیدلینگ باعث کاهش عمق یا فرورفتگی جای جوش میشود. با این حال، طبق گفته آکادمی پوست آمریکا، این درمان ممکن است تا ۹ ماه نیاز داشته باشد تا تغییرات را نشان دهد. بدون در نظر گرفتن ترس از انجام آن، میکرونیدلینگ یک درمان بیخطر است که برای همه تناژ پوستی کارساز است.

مناسب برای: جای جوش فرورفته

۱۱- تزریقات:

چند داروی مختلف وجود دارد که میتوان برای یکدست کردن و صاف کردن جای جوش برجسته آنها را تزریق کرد؛ از جمله: کورتیکواستروئیدها و داروهای شیمیدرمانی فلوئورواوراسیل (۵-FU) و اینترفرونها. تزریق ها معمولاً به صورت متوالی و هر چند هفته یک بار انجام میشوند.

مناسب برای: جای جوش برجسته

در ابتدا ممکن است حذف کردن اسکار و جایگزینی آن با جای جدید، عجیب بنظر برسد؛ اما متخصصان پوست یا جراحان پلاستیک میتوانند یک اسکار بسیار برجسته را از بین ببرند و یک اسکار کوچک به جای بگذارند که با گذشت زمان محو میشود.
متخصصان پوست همچنین میتوانند با سست کردن فیبر زیر جای جوش، آن را به سطح پوست نزدیک تر کنند تا کمتر مشخص باشد. این روش سابسیژن جای جوش نامیده میشود.

مناسب برای: اسکارهای عمیق، فرورفته و اسکارهای برجسته

نکته پایانی:

جای جوش ممکن است ازار دهنده باشد، اما راهکار های زیادی وجود دارد که میتوانند به شما کمک کنند تا آنها را کمرنگ تر کنید. بیشتر انواع جای جوش، موقت هستند و به مرور از بین میروند؛ اما متخصص پوست به شما کمک میکند تا بتوانید با کمک محصولات خاص، این ظاهر آنها را کمرنگ تر کنید.

بهترین راه برای درمان اسکار یا جای جوش، پیشگیری از بوجود آمدن آن است. از فشار دادن، دست زدن و تخلیه کردن جوشهایتان پرهیز کنید تا بافت پوست تحریک نشود و جای جوش بجای نماند.

از توجه شما سپاسگزاریم. برای بازدید از فروشگاه محصولات زیبایی مادامد اینجا کلیک کنید 

درباره هلیا هفت قلعه

این مطالب را نیز ببینید!

چگونه از رتینول استفاده کنیم تا بهترین نتیجه را بگیریم؟

احتمالا تا کنون در مورد رتینول و خواص آن برای کاهش چین و چروک شنیده …