خانه / زیبایی / مراقبت از پوست / پرتکرار ترین سوال ها در زمینه مراقبت از پوست و پاسخ به آنها

پرتکرار ترین سوال ها در زمینه مراقبت از پوست و پاسخ به آنها

در سال گذشته، ما سوال های متفاوت و مفیدی را در زمینه مراقبت از پوست از خوانندگان وبلاگ دریافت کردیم؛ از آنجا که برخی از این سوال ها بارها و بارها تکرار شده بودند، تصمیم گرفتیم تا همه این سوال ها را یکجا و در این مطلب مطرح کرده و پاسخ دهیم تا همه افراد بتوانند از نکات آنها استفاده کنند.

۱- آیا در خانه هم باید از ضد آفتاب استفاده کنیم؟

یکی از سولات رایج در زمینه مراقبت پوست این است که آیا در خانه و فضای بسته نیز استفاده از ضد آفتاب لازم است؟ در جواب این سوال باید بگوییم بله! اشعه فرابنفش که آسیب پوست و پیری زودرس را در پی دارد، میتواند از پنجره هم عبور کند؛ حتی در روز های ابری. بنابراین بسیار مهم است که هر روز از ضد آفتاب استفاده کنید؛ حتی اگر تمام روز در خانه یا دفتر کار خود هستید.

البته اگر اتاقی که در آن قرار دارید بدون پنجره است، نیازی نیست که در طول روز ضد آفتاب خود را تمیدی کنید. در این مورد بهتر است خودتان بسنجید و برنامه ریزی کنید؛ برای مثال اگر کنار پنجره مینشینید (حتی در ماشین یا وسایل حمل و نقل) یا برای نهار یا سایر کار ها به بیرون میروید، بهتر است از ضد آفتاب استفاده کنید. افرادی که بیشتر در معرض آفتاب قرار دارند باید ضد آفتاب خود را هر چند ساعت یکبار در روز تمدید کنند.

 2- آیا شستشوی پوست با شوینده در صبح واقعا لازم است؟

شستشوی پوست، یکبار صبح و یکبار شب یکی از مهم ترین اصول مراقبت از پوست است. اما ممکن است شستشوی پوست در حالی که شبِ قبل صورتمان را تمیز کرده ایم منطقی بنظر نرسد. اصلا در این صورت چه چیزی را قرار است از روی پوستمان پاک کنیم؟

اول از همه، باید بدانید که پوست شما در هنگام خواب عرق میکند و این عرق ممکن است اکنه و جوش را در پی داشته باشد. دومین نکته این است که بالشت شما ممکن است برخلاف تصور شما تمیز نباشد. چربی، آلودگی و باکتری هایی که روی پوست یا موهای شما قرار دارند ممکن است روی بالشت شما جمع شوند و به پوست شما بازگردند. علاوه بر این، ممکن است بدون اینکه متوجه شوید، در حین خواب پوست خود را لمس کنید و آلودگی را پخش کنید.

شستشوی دومرحله ممکن است در صبح ضروری نباشد (اگرچه که پوست های چرب ممکن است به آن نیاز داشته باشند) اما شستشوی پوست به کمک مقداری شوینده یا میسلار واتر راهی ساده برای داشتن پوستی شاداب و پاکیزه در صبح است.  

۳- از چه سنی باید استفاده از محصولات پوستی ضد پیری را شروع کنیم؟

هیچ سنی برای شروع مراقبت از پوست و پیشگیری از آسیب های پوستی و پیری پوست زود نیست. اما این به این معنی نیست که در سن ۲۱ سالگی به برنامه ای طولانی و پیچیده برای استفاده از محصولات ضد پیری نیاز دارید. در واقع بهترین محصول برای شروع، ضد آفتاب است. اگر از سنین پایین پوست خود را در برابر آفتاب حفظ کنیم، در سن ۳۰ سالگی آسیب زیادی برای درمان وجود نخواهد داشت.

ضد آفتاب بی رنگ جوان کننده SPF 50 پریم
برای خرید و اطلاعات بیشتر کلیک کنید

شما همچنین میتوانید  با استفاده از یک مرطوب کننده پروسه جلوگیری از پیری پوست را شروع کنید. پوست بطور طبیعی در دهه دوم سنی کمی خشک تر میشود و کمبود این سد رطوبتی به آسیب به پوست و ایجاد چین و چروک ختم میشود.

در دهه دوم سنی، میتوانید در صورت نیاز، ترکیباتی همچون رتینول، ویتامین C و آلفا هیدروکسی اسید ها را در روتین مراقبت از پوست خود جای دهید. صرف نظر از سن شما، قبل از تهیه هر محصول ضد پیری و جوانساز، توصیه می کنیم نیاز های پوست خود را ارزیابی کرده و با توجه به اینکه چه ترکیبات و محصولاتی به بهترین وجه برای شما مفید هستند، محصول مورد نظر خود را انتخاب کنید.

۴- کدام یک از محصولات ضد اکنه باعث خشکی پوست نمیشوند؟

این یک تصور غلط است که از بین بردن تمام رطوبت پوست میتواند در از بین بردن جوش و اکنه و کاهش چربی پوست تاثیرگذار باشد؛ برعکس، زمانی که پوست رطوبت طبیعی خود را از دست میدهد، این کمبود را با تولید چربی بیشتر جبران میکند. مشکل اینجاست که بسیاری از محصولات ضد اکنه، پوست را خشک میکنند و در واقع برای از بین بردن این چرخه مفید نیستند.

خوشبختانه برندهای کره ای مراقبت از پوست اغلب این نکته را در تولید محصولات ضد اکنه در نظر دارند. بسیاری از محصولات مراقبت از پوست کره ای در کنار برخورداری از ترکیبات سنتی ضد اکنه مانند مانند سالیسیلک اسید و عصاره برگ درخت چای، حاوی ترکیبات آبرسان و نرم کننده نیز هستند تا در کنار درمان اکنه، از خشکی پوست نیز جلوگیری میکنند.

بنابراین سعی کنید در هنگام خرید محصولات ضد جوش و اکنه، محصولی را انتخاب کنید که حاوی ترکیبات آبرسان و مرطوب کننده نیز باشد. اگر علیرغم استفاده از یک ضد جوش مناسب باز هم پوستتان خشک میشود، یا اگر از محصولات موضعی و روش های درمانی غربی استفاده میکنید، بسیار مهم است که با استفاده از محصولات ملایم و آبرسان تعادل پوست خود را حفظ کنید.

ژل ضد جوش و آکنه پریم دارای فرمولاسیون ملایم
برای خرید و اطلاعات بیشتر کلیک کنید

از یک شوینده ملایم با فرمولاسیون آبرسان استفاده کنید. استفاده از یک سرم سبک نیز به افزایش رطوبت پوست کمک میکند. و در آخر همیشه روتین پوستی خود را با استفاده از یک مرطوب کننده مناسب تمام کنید.

۵- آیا بعد از استفاده از شوینده های روغنی، باید حتما از یک شوینده بر پایه آب استفاده کنیم؟ اگر فقط از شوینده روغنی استفاده کنیم، منافذ پوستمان مسدود میشوند؟

اگر پس از استفاده از یک شوینده یا پاک کننده روغنی، آن را کاملا از روی پوستتان پاک کنید، منافذ پوستتان مسدود نخواهند شد. با این حال، دلیل این که ما استفاده از هر دو نوع پاک کننده را توصیه می کنیم این است که هرکدام از آنها برای مقابله با انواع متفاوتی از ناخالصی ها فرموله شده اند.

شوینده صابون مایع صورت کلینیک
برای خرید و اطلاعات بیشتر کلیک کنید

شوینده هایی که فرمولاسیون آنها روغنی است، آلودگی های بر پایه چربی مانند چربی اضافه پوست، آرایش و ضد آفتاب را از پوست پاک میکنند. شوینده هایی که بر پایه آب فرموله شده اند آلودگی هایی که پایه آب دارند مانند عرق را از بین میبرند. اگر هرکدام از این شوینده ها را از روتین خود حذف کنید شستشوی پوست شما کامل نخواهد بود.

اگر شستشوی دو مرحله ای وقت زیادی را از شما میگیرد یا نیازمند استفاده از چند محصول است، از یک محصول دو منظوره حاوی فاز آب و روغنی استفاده کنید.

۶- من یک نوجوان هستم؛ آیا به کرم دور چشم نیاز دارم؟

کارکرد اصلی کرم دور چشم آبرسانی و حجم دادن به بافت ظریف زیر چشم است. استفاده از کرم دور چشم برای نوجوان ها آسیب زننده نیست زیرا در سنین بالاتر پوست دور چشم خشک تر شده  الاستیسیته خود را از دست میدهد (در فاصله ۲۰ تا ۳۰ سالگی). البته اگر نوجوان هستید، باید بگوییم که استفاده از کرم دور چشم برای شما ضروری نیست و محصولات مفید تری وجود دارند که میتوانید برای آنها هزینه کنید؛ اما اگر میخواهید از کرم دور چشم استفاده کنید، یک کرم آبرسان و سبک را انتخاب کنید و استفاده از محصولاتی که حاوی ترکیبات جوانساز و ضد پیری هستند را برای سنین بالاتر خود بگذارید.

کرم ژل دور چشم هیدرو بوست نوتروژینا
برای خرید و اطلاعات بیشتر کلیک کنید

۷- آیا باید ویتامین C را در روتین مراقبت از پوست روزانه یا شبانه خود بگنجانم؟

استفاده از ویتامین C هیچوقت انتخاب اشتباهی نیست اما یک عامل اصلی وجود دارد که می تواند در این مورد شما کمک کند. آیا از رتینول یا لایه بردارهای شیمیایی مانند اسید گلیکولیک استفاده می کنید؟ از آنجا که همه این ترکیبات (از جمله ویتامین C) به تنهایی ترکیباتی قوی و حساسیت زا هستند، استفاده آنها با یکدیگر توصیه نمیشود. بنابراین اگر محصولات حاوی رتینول و یا آلفا هیدروکسی اسید را در شب استفاده میکنید، ویتامین C را در صبح استفاده کنید.

صرف نظر از زمان استفاده از این ترکیبات، همیشه در طول روز ضد آفتاب بزنید. در کنار تمام فوایدی که ضد آفتاب برای پوست دارد، ویتامین C میتواند پوست شما را نسبت به آفتاب حساس کند، بنابراین استفاده از ضدآفتاب برای محافظت از پوست بسیار ضروری است.

از توجه شما سپاسگزاریم. برای بازدید از فروشگاه محصولات زیبایی مادامد اینجا کلیک کنید

درباره مهسا چمنی

مهسا چمنی دانشجوی کارشناسی مترجمی انگلیسی، علاقه مند به کارهای گرافیکی، هنر و موسیقی.

این مطالب را نیز ببینید!

چگونه از رتینول استفاده کنیم تا بهترین نتیجه را بگیریم؟

احتمالا تا کنون در مورد رتینول و خواص آن برای کاهش چین و چروک شنیده …