خانه / سبک زندگی / عروسی / هنگام خرید حلقه ی نامزدی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

هنگام خرید حلقه ی نامزدی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

حلقه‌ی نامزدی نمادی از عشق و ابدیت است. در زمان قدیم فقط عده‌ی کمی از مردم ممکن بود دارای  سنگهای قیمتی مانند الماس باشند، ولی امروزه بسیاری از مردم صاحب جواهراتی هستند. امروزه حلقه‌ی نامزدی جزو لاینفک ملزومات ازدواج است. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری از حلقه‌ی نامزدی که  نماد عشق است داشته باشید باید به چند نکته توجه کنید.

۱- قیراط(carat)

یکی از مواردی که هنگام خرید حلقه‌ی نامزدی باید توجه کنید میزان عیار است. اگر قصد خرید حلقه‌ی نامزدی یا ازدواج دارید میزان عیار هر دو حلقه را با توجه به بودجه و سلیقه‌ی خود و شخصی که می‌خواهید به او هدیه دهید(نامزد خود) ارزیابی کنید. بهای حلقه با توجه به عیار، اندازه و البته وزن آن تعیین می‌شود. می‌توانید با توجه به بودجه‌ی خود میزان عیار را انتخاب کنید. معمولا الماس ۰٫۲۰ قیراط و بالاتر سنگ قیمتی محسوب می‌شود. اگر الماس ۱ قیراطی یا بیشتر تهیه می‌کنید، شناسنامه بین‌المللی الماسSGS یا GIA می‌توانید درخواست کنید.

۲- درخشندگی یا پاکی(Clarity)

شفافیت حلقه و درخشان بودن حلقه نامزدی مسئله‌ایست که کاملا واضح است. برخی مواد موجود در سنگ‌های قیمتی ممکن است بر درخشندگی آن تاثیر بگذارد. همچنین آسیب‌هایی که در فرایند برش سنگ اتفاق می‌افتد نیز در براقیت آن موثر است. بنابراین به نفعتان است که هنگام خرید نکات لازم را رعایت کنید. پیداکردن سنگ کاملا روشن و براق، تقریبا غیرممکن است. بنابراین می‌توانید سنگی را انتخاب کنید که کمترین میزان رنگ و ناخالصی را داشته باشد. درخشندگی چندین سطح مختلف دارد. شامل این‌ها:

  • FL, IF: الماس بی نقص و کاملا روشن
  • VVS1, VVS 2: الماس با عیب ها و خراشهای خیلی جزیی.
  • VS1, VS 2: الماس با عیب کم که با چشم غیرمسلح قابل تشخیص نیست.
  • SI1, SI 2: الماس با مقدار کمی لکه که با چشم غیرمسلح قابل تشخیص است.
  • I1, I2, I3: الماس لکه دار. که با چشم غیر مسلح عیوب آن قابل مشاهده است.

۳- برش(Cut)

برش الماس و سایر سنگ‌های قیمتی تعیین می‌کند که چه درخشندگی زیبایی خواهد داشت. هرچه برش الماس حلقه نامزدی خوب باشد باعث زیبا شدن درخشش و شفافیت آن می‌شود. معروف‌ترین برش‌ها عبارتند از مربع، بیضی، اشکی و قلبی شکل.

۴- رنگ(color)

همانقدر که باور داریم اندازه الماس بر ارزش آن تاثیرگذار است، به همان میزان رنگ هم موثر است. اگر قصد خرید الماس دارید احتمالا عبارت ۴c به گوشتان خورده است. ۴c اشاره دارد به کلمات رنگ(color)، برش(cut)، وضوح(clarity) و قیراط(carat).  اینها عناصری هستند که ارزش الماس را تعیین می‌کنند. رنگ الماس با حروف مشخص می‌شود. رنگ سنگ الماس با استفاده از حروف D تا Z تعیین می‌گردد. با مقایسه‌ی جواهرات مخصوصا در نور سفید می‌توانید همه اینها را امتحان کنید، چون در نگاه اول ممکن است بی‌رنگ به نظر برسد ولی اگر به دقت آن را بررسی کنید شاهد تفاوت‌هایی در رنگ آن خواهید بود.
با ارزش‌ترین الماسها در محدوده D تا F (فوق العاده سفید و کمیاب) هستند که کاملا شفاف و روشن می‌باشند. محدوده‌یG تا j (سفید با رنگ خیلی کم) هم کاملا شفاف می‌باشد. محدوده‌ی K تا Z (سفید و رنگی) جزو الماس‌های زرد رنگ می‌باشد. امروزه اغلب برای حلقه‌های ازدواج از گروه‌های G،H و I استفاده می‌شود.

۵- پرداخت الماس

هرچه یک سنگ الماس بهتر پرداخت شده باشد قیمتی‌تر خواهد بود. مدل برش الماس نتیجه‌ی پردازش روی الماس است. پیچیدگی‌های برش الماس، پرداخت و استادکاری روی آن ارزش الماس را تعیین خواهد کرد.

۶- شناسنامه یا گواهینامه(certificate)

هنگام خرید حلقه باید توجه داشته باشید که از یک فروشگاه معتبر خریداری کنید. اگرحلقه را از جای مطمئن خریداری کنید تحت پوشش گارانتی نیز خواهد شد. هر حلقه‌ی ازدواج الماس‌دار دارای یک شناسنامه جداگانه و شناسنامه‌ای به نام شما خواهد بود. بنابراین هنگام  خرید حلقه‌ی نگین‌دار، گرفتن شناسنامه‌ی بین‌المللی ضروری است. این گواهینامه اعتبار بین‌المللی دارد. موسسات گوهرشناسی و ارزش‌گزاری الماس:

  • HRD
  • GIA
  • AGSL
  • IDL

۷- مخراج کاری(نگین کاری)

اسکلت اولیه‌ی حلقه قبل از نگین‌کاری بسیار مهم است زیرا شکل حلقه‌ی نهایی را مشخص می‌کند. مخراج کاری باید متناسب با اندازه سنگ باشد. هنگام خرید حلقه باید به شکل حلقه که الماس روی آن نصب می‌گردد دقت داشته باشید.

۸- فلز حلقه ی اولیه

معمولا برای حلقه‌ی نامزدی از طلا سفید استفاده می‌شود. اما گزینه‌های دیگری نیز در دسترس است. به جز طلای سفید، طلای زرد و طلای مسی رنگ یا رزگلد(rosé gold)نیز رایج است.

۹- برش های مختلف نگین

برای کسانی که می‌خواهند مدلهای متفاوت و منحصر‌به‌فرد داشته باشند به جای حلقه کلاسیک مدلهای بسیار زیاد دیگری تولید می‌شود. اگر می‌خواهید خاص باشید می‌توانید مدل‌های مختلف را بررسی کنید. اگر قصد خرید حلقه برای خود دارید، می‌توانید به مدلهای مختلف و متفاوت از هم نگاهی داشته باشید. اگر می‌خواهید عشق خود را برای کسی که دوست می‌دارید از راه‌های مختلف جاودانه کنید، به مدلهای مختلف نظری بیندازید. سنگ‌های رنگی، قطره‌ای شکل، مدلهای مینیمال، سنگهای مربعی یا برش قلبی تنها برخی از این مدل‌ها می‌باشند.

۱۰- الماس رنگی

آیا می‌دانید که الماس رنگ‌های مختلفی دارد. هرچند اکثر الماس‌هایی که در اطرافمان می‌بینیم سفید هستند ولی الماس‌های رنگی نیز وجود دارند. همچنین الماس‌های سیاه که امروزه برای حلقه‌ی ازدواج بسیار مورد توجه قرار گرفته است. سنگ الماس دارای رنگ‌های صورتی، خاکستری و رنگ‌هایی مانند آبی و قرمز نیز می‌باشد. اگر دنبال حلقه‌ی ازدواج منحصر‌به‌فرد هستید می‌توانید از میان این رنگ‌های کمیاب انتخاب کنید.

۱۱- گزینه های دیگر سنگ حلقه ی ازدواج

در ذهن اکثر ما حلقه‌ی ازدواج به شکل حلقه‌های الماس‌دار می‌باشد. ولی بسیاری از سنگ‌های قیمتی دیگر نیز می‌تواند در حلقه به کار رفته شود. اگر می‌خواهید یک انتخاب کلاسیک داشته باشید می‌توانید انواع دیگر سنگ‌ها را نیز در نظر بگیرید. الماس در صدر همه این‌هاست. الماس‌های حلقه‌ی ازدواج کاملا شیک و خیره‌کننده‌اند. به‌علاوه، حلقه‌های الماس سیاه، حلقه‌ی زمرد و یاقوت کبود نیز جذاب می‌باشد.

درباره madamod_blogger

این مطالب را نیز ببینید!

بهترین رنگ ها برای انتخاب لاک ناخن برای فصل پاییز

فصل پاییز، یکی از زیباترین فصل ها است که رنگ های متنوع طبیعت در این …