خانه / دسته‌بندی نشده / هر آنچه که لازم است در مورد لایه برداری بدانید

هر آنچه که لازم است در مورد لایه برداری بدانید

لایه برداری سلول های مرده و فروسه را از سطح پوست پاک میکند. لایه برداری برای از بین بردن خشکی و کدری پوست مفید است، گردش خون را در پوست افزایش میدهد و ظاهر پوست را روشن و شفاف میکند.

روش های گوناگونی برای لایه برداری پوست وجود دارد. شما با توجه به نوع پوست خود میتوانید دفعات و نوع لایه برداری را تشخیص دهید.

برای لایه برداری از چه ترکیباتی استفاده کنیم؟

روش های گوناگونی برای لایه برداری از پوست وجود دارد. ماسک های اسکراب و براش های لایه بردار از انواع لایه بردار های فیزیکی و اسید ها و کرم های لایه بردار و ماسک های پیل آف از انواع لایه بردار های شیمیایی بشمار میروند.

لایه بردارهای فیزیکی:

براش های لایه بردار: براش های لایه بردار که معمولا بصورت مویی هستند، برای لایه برداری و از بین بردن سلول های مرده از سطح پوست کاربرد دارند. بعضی از این براش ها را میتوان برای شستشوی پوست به همراه شوینده های روزانه استفاده کرد.

اسفنج های لایه بردار: اسفنج های لایه بردار نسب به براش ها، ملایم ترعمل میکنند. شما میتوانید اسفنج را به همراه آب گرم، صابون و محصولات شوینده در حمام استفاده کنید.

دستکش های لایه بردار: استفاده از دستکش های لایه بردار بسیار ساده است. این دستکش های برای نواحی گسترده پوست مانند بازو و پا مناسب هستند.

اسکراب ها: ماسک های اسکرب را میتوانید بصورت حرکات دورانی، روی پوست خود ماساژ دهید. بعد از استفاده از ماسک های اسکراب، پوست خود را با آب گرم بشویید.

لایه بردارهای شیمیایی:

آلفا هیدروکسی اسید (AHA): گلیکولیک اسید، لاکتیک اسید، تارتاریک اسید و سیتریک اسید از انواع آلفا هیدروکسی اسید ها هستند. این اسید ها با شکستن پیوند میان سلول های مرده و سطح پوست، این سلول ها را از پوست جدا میکنند.

بتا هیدروکسی اسید (BHA): بتا هیدروکسیل و سالیسیلیک اسید از انواع این گروه از اسید ها هستند. بتا هیدروکسی اسید ها معمولا برای پوست های مستعد جوش و آکنه مناسب هستند.

چگونه پوست را با توجه به نوع آن لایه برداری کنیم؟

درهنگام لایه برداری فیزیکی، بسیار مهم است که با ملایمت با پوست برخورد کنید. با کمک نوک انگشت و یا براش های لایه بردار، پوستتان را بصورت حرکات دایره ای کوچک ماساژ دهید.

پوستتان را به مدت یک دقیقه لایه برداری کنید و سپس با آب ولرم بشویید. اگر پوستتان دارای زخم و بریدگی است، از لایه برداری پرهیز کنید. بعد از لایه برداری پوست خود را مرطوب کرده و از ضد آفتاب استفاده کنید.

ژل لایه بردار کیور نچرال آکوا مناسب برای لایه برداری شیمیایی
برای خرید و اطلاعات بیشتر کلیک کنید

پوست های خشک

لایه برداری برای پوست های خشک و پوسته پوسته بسیار مهم است. لایه برداری فیزیکی برای پوست های خشک مناسب نیست، زیرا باعث افرایش خشکی پوست میشود. اسید های گروه آلفا هیدروکسی برای پوست های خشک مفید هستند.

گلیکولیک اسید به از بین بردن سلول های مرده سطح پوست کمک میکند و چرخه بازسازی پوست را سرعت میبخشد. لایه برداری ممکن است پوست را نسبت به نور آفتاب حساس تر کند؛ بنابراین پس از لایه برداری پوستتان را مرطوب کنید و از ضد آفتاب استفاده کنید.

پوست های حساس

از اسکراب و لایه بردار های فیزیکی پرهیز کنید زیرا این نوع لایه برداری ممکن است پوست شما را تحریک کند و باعث قرمزی و حساسیت پوست شود.

شما میتوانید از یک لایه بردار شیمیایی ملایم استفاده کنید. برای درمان آکنه نیز میتوانید از لایه بردار هایی استفاده کنید که حاوی سالیسیلیک هستند.

پوست های چرب

پوست های چرب معمولا ضخیم تر هستند؛ بنابراین میتوانند از لایه بردار های فیزیکی و براش های لایه بردار استفاده کنند. پوست های چرب ممکن است در سطح خود دارای یک لایه اضافی باشند که با لایه برداری فیزیکی از بین میرود. از ماسک های اسکراب و براش های لایه بردار استفاده کنید و بصورت حرکات دایره ای شکل، به آرامی پوست خود را لایه برداری کنید.

ماسک اسکراب کرمی زردآلو فریمن
برای خرید و اطلاعت بیشتر کلیک کنید

پوست های نرمال

پوست های نرمال در صورتی که مشکل پوستی خاصی نداشته باشند، میتوانند انواع روش های لایه برداری را انتخاب کنند. لایه برداری فیزیکی و شیمیایی هر دو برای این نوع پوست مناسب هستند. شما میتوانید با آزمون و خطا، روش لایه برداری مناسب خود را پیدا کنید.

پوست های مختلط

پوست های ترکیبی یا مختلط ممکن است به هر دو نوع لایه برداری نیاز داشته باشند. هیچ گاه هر دو روش را همزمان در یک روز انجام ندهید زیرا این کار باعث تحریک پوستتان میشود. اگر پوست شما احساس خشکی میکند، پس از لایه برداری از مرطوب کننده استفاده کنید.

لایه برداری با توجه به نواحی مختلف بدن

صورت:

نوع لایه برداری که برای صورت استفاده میشود به نوع پوست فرد بستگی دارد. برای لایه برداری فیزیکی، از یک اسکراب استفاده کنید و به آرامی پوست خود را بصورت حرکات دایره ای ماساژ دهید.

برای لایه برداری شیمیایی که بصورت مایع هستند، لایه بردار را به کمک یک پد پارچه ای یا حوله روی پوست خود پخش کنید. بهتر است قبل از تهیه لایه بردار شیمیایی، با پزشک پوست خود مشورت کنید.

بازو و پاها:

راحت ترین راه برای لایه برداری بازو و پا، استفاده از براش، اسفنج و یا دستکش های لایه بردار است. این کار به افزایش گردش خون در پوست و از بین بردن سلول های مرده و فرسوده از سطح پوست کمک میکند. اسکراب های بدن نیز گزینه ای مناسب برای لایه برداری این نواحی از بدن هستند.

دست و پا:

برای لایه برداری این نواحی از بدن، میتوانید از لایه بردار و اسکراب های مخصوص دست و پا استفاده کنید. بعد از لایه برداری این نواحی، از لوسیون و کرم های مرطوب کننده استفاده کنید.

اسکراب پا، آرنج و زانو نعنا و آلو فریمن
برای خرید و اطلاعات بیشتر کلیک کنید

نواحی شرمگاهی:

برای لایه برداری این نواحی میتوانید از براش های لای بردار بدن و یا لیف استفاد کنید. این کار را همیشه زیر دوش آب گرم انجام دهید. از اسکراب های مخصوص استفاده کنید و سپس آن را بطور کامل آب بکشید.

هر چند وقت یکبار باید پوست را بایه برداری کنیم؟

اینکه هر چند وقت یکبار باید پوستتان را لایه بردای کنید، به نوع پوست و نوع لایه برداری بستگی دارد؛ برای مثال، برخی لایه بردار های شیمیایی ممکن است بیش از اندازه قوی باشند. در کل، برای پوست های خشک، لایه برداری بصورت یک تا دوبار در هفته کفایت میکند. در مورد پوست های چرب، این مقدار میتواند بیشتر باشد. از لایه برداری بیش از اندازه پرهیز کنید؛ زیرا ممکن است باعث قرمزی و تحریک پوست شود.

فواید لایه برداری:

  • از بین بردن پوست های مرده
  • بهبود گردش خون
  • بهبود چرخه بازسازی پوست و روشن شدن رنگ پوست
  • افزایش جذب سرم ها و محصولات مراقبتی
  • بهبود لک و تیرگی پوست

چه زمانی لایه برداری را متوقف کنیم؟

اگر احساس کردید که پوست شما قرمز، ملتهب، پوسته پوسته و یا تحریک شده است، لایه برداری را متوقف کنید. اگر برای درمان جوش و مشکلات پوستی، از دارو و محصولات مخصوص مانند رتینول و بنزوئیل پروکساید استفاده میکنید، از لایه برداری پوست پرهیز کنید.

نکته پایانی:

لایه برداری به شما کمک میکند که پوستی سالن تر، شاداب تر و روشن تر داشته باشید. اگر پوست شما چرب است و یا اکثر اوقات آرایش میکنید، لایه برداری برای شما بسیار مهم است.

برای شروع، از لایه بردار های ملایم استفاده کنید . بعد از لاه برداری حتما از مرطوب ننده و ضد آفتاب استفاده کنید.

از توجه شما سپاسگزاریم. برای بازدید از فروشگاه محصولات زیبایی مادامد اینجا کلیک کنید

درباره مهسا چمنی

مهسا چمنی دانشجوی کارشناسی مترجمی انگلیسی، علاقه مند به کارهای گرافیکی، هنر و موسیقی.

این مطالب را نیز ببینید!

۱۰ توصیه مهم برای اینکه در زمستان پوست سالم و شادابی داشته باشید

هوای سرد و خشک فصل زمستان باعث میشود تا پوست احساس خشکی، کشیدگی و قرمزی …