خانه / زیبایی / آرایش / عوارض استفاده بیش از حد محصولات آرایشی بر پوست و راهکار های جلوگیری از آن

عوارض استفاده بیش از حد محصولات آرایشی بر پوست و راهکار های جلوگیری از آن

نمیتوانید آرایش را کنار بگذارید؟ همانطور که میدانید محصولات آرایشی حاوی مقدار زیادی از مواد شیمیایی هستند که ممکن است با پوست شما سازگاری نداشته باشند. برخی از این ترکیبات ممکن است عوارض و آسیب هایی مانند تحریک، سوزش، حساسیت و در برخی از موارد پیری زودرس راه به همراه داشته باشند.

با ما همراه باشید. در این مطلب به آسیب های پوستی ناشی از آرایش روزانه و مکرر خواهیم پرداخت.

آیا هر روز آرایش کردن به پوست آسیب میرساند؟

بسیاری از محصولات آرایشی روزانه حاوی ترکیبات شیمیایی ناملایمی هستند که میتوانند عملکرد سد دفاعی پوست را ضعیف و ورود عوامل مخرب به پوست را راحت کنند. استفاده مرتب از این محصولات ممکن است به سلامت و جلوه طبیعی پوست آسیب برساند.

اما این به این معنی نیست که شما نمیتوانید آرایش کنید. درصورت رعایت چند نکته و انتخاب محصولات آرایشی مناسب، میتوانید هر روز آرایش کنید.  

۸ عارضه جانبی استفاده مرتب از لوازم آرایش

بسیار مهم است که تاثیرات آرایش کردن را روی پوستتان بدانید. اگر یکی از موارد زیر را تجربه کرده اید، بهتر است تغییری در روند آرایش کردن خود ایجاد کنید.

۱- مسدود شدن منافذ پوست

اگر هرروز آرایش میکنید و مواد آرایشی به مدت طولانی روی پوستتان باقی میمانند، ممکن است منافذ پوستتان مسدود شوند. این امر جلوی تنفس پوست را میگیرد و پوست را در معرض آکنه، کیست و بسیاری از عارضه های پوستی قرار میدهد. ممکن است حتی شاهد دانه های ریزی در پوست زیر چشمتان نیز باشید.

برای بهبود این مشکل بهتر است روزانه پوست خود را شستشو دهید و قبل از خواب ترکیبات آرایشی را با یک شوینده مناسب بطور کاملا از پوست خود پاک کنید. در ضمن اجازه ندهید تا ترکیبات آرایشی تمام طول روز روی پوستتان باقی بمانند.

ژل شوینده ضد آکنه نوتروژین
برای خرید و اطلاعات بیشتر کلیک کنید

۲- پیری زودرس پوست

یکی از مهم ترین راهکار های مراقبت از پوست، محافظت از پوست در مقابل آفتاب است. اگر قبل از آرایش کردن، استفاده از ضد آفتاب را فراموش کنید، پوست خود را نسبت به آفتاب آسیب پذیر میکنید. باقی ماندن ترکیبات آرایشی روی پوست و عدم استفاده از ضد آفتاب باعث بوجود آمدن نشانه های پیری همانند چین و چروک، خطوط ریز و لک میشود.

علاوه بر این، وقتی شما قبل از خواب آرایشتان را پاک نمیکنید، مواد آرایشی به منافذ پوست شما نفوذ میکنند و با آسیب به الاستین، باعث چین و چروک پوست میشوند.

۳- خشک یا چرب شدن پوست

محصولات آرایشی که با نوع پوست شما همخوانی ندارند، میتوانند پوست شما را چرب یا خشک تر کنند. افراد با پوست خشک در صورت استفاده از لوازم آرایش نامناسب، ممکن است خشکی شدیدی را تجربه کنند و افرادی با پوست چرب نیز ممکن است با چربی بیش از حد مواجه شوند.

۴- جوش و آکنه گستره

جوش و آکنه ممکن است به دلیل عدم تعادل هورمونی، مصرف دارو های خاص و رژیم نامناسب بوجود بیاید. اما استفاده مداوم از محصولات آرایشی نیز میتواند باعث بوجود آمدن این مشکل شود. متخصصان پوست توصیه میکنند که افرادی که مستعد جوش و آکنه هستند بهتر است استفاده از لوازم آرایش را محدود کنند. کمتر کردن میزان آرایش میتواند سلامت پوست را بهبود بخشد و جوش های سر سیاه را کاهش دهد.

۵- واکنش های آلرژیک

ترکیبات محصولات آرایشی از یک برند تا برندی دیگر متفاوت هستند. محصولاتی با فرمولاسیون ملایم، برای پوست مضر نیستند اما ترکیبات شیمیایی مضر مانند پارابن و سدیم لورال سولفات میتوانند باعث حساسیت پوست شوند. اگر به ترکیب خاصی حساسیت دارید، این ترکیبات ممکن است باعث ایجاد سوزش و خارش در پوست شما شوند پس بهتر است از استفاده از آنها پرهیز کنید.

۶- تغییر رنگ پوست

استفاده روزانه از لوازم آرایش عوارضی را به همراه دارد اما پاک نکردن آرایش قبل از خواب و خوابیدن با آرایش، به پوست شما آسیب جدی میرساند. رادیکال های آزاد ناشی از آفتاب و آلودگی هوا، با تاثیر بر کلاژن، پوست را تضعیف کرده و باعث بوجود آمدن تغییر در رنگ پوست خواهند شد.

برای مثال هنگامی که رژ لب های ضد آب بیشتر از ۱۰ ساعت روی لب شما باقی میمانند، از رسیدن اکسیژن به پوست لب جلوگیری کرده و رنگ پوست لب را تیره میکنند.

همچنین برخی ترکیبات موجود در لوازم آرایشی ممکن است باعث بوجود آمدن لک بر روی پوست شوند. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است حتما قبل از آرایش کردن، از ضد آفتاب استفاده کنید.

۷- عفونت چشم

پوست پلک و اطراف چشم شما بسیار نازک و حساس است. این ناحیه از پوست دقیقا ناحیه ایست که شما در آن از فونداسیون، کانسیلر، سایه، خط چشم و ریمل استفاده میکنید. وجود هر نوع ترکیب حساسیت زا در محصولات آرایشی شما میتواند به چشم شما آسیب جدی برساند و حتی ممکن است به عفونت چشم منجر شود.  

محلول پاک کننده آرایش چشم سیمپل
برای خرید و اطلاعات بیشتر کلیک کنید

قبل از خرید محصولات آرایشی چشم، ترکیبات آنها را چک کنید. از استفاده از محصولاتی با ترکیبات شیمیایی مضر پرهیز کنید. محصولات آرایشی چشم اگر قبل از خواب پاک نشوند ممکن است بر تیرگی زیر چشم نیز تاثیر بگذارند.

۸- سرطان پوست

سرطان پوست یکی از شایع ترین انواع سرطان در جهان است. با توجه به آمار سازمان سرطان پوست، از هر ۵ نفر در آمریکا، یک نفر به این سرطان مبتلا است. انجمن سرطان آمریکا معتقد است که رابطه ای احتمالی بین آرایش و سرطان پوست وجود دارد.

با اینکه مدارک کمی این موضوع را اثبات میکنند، اما ترکیباتی مانند فرم آلدهید، قطران زغال سنگ، آرسنیک، سیلیکا و کرومیوم به عنوان ترکیبات سرطان زا شناخته شده اند.

چگونه از عوارض جانبی آرایش جلوگیری کنیم؟

نکات زیر را قبل از آرایش رعایت کنید:

۱- محصول مناسب پوست خود را تهیه کنید

نوع پوست هر فرد با دیگری متفاوت است پس هیچگاه محصولات آرایشی را بخاطر توصیه شخص دیگر تهیه نکنید. نوع پوست خود را بشناسید و محصولاتی را تهیه کنید که متناسب با نوع پوست شما هستند و هیچ واکنش آلرژیکی را ایجاد نمیکنند. برچسب محصول را بررسی کنید تا متوجه شوید که به هر یک از مواد تشکیل دهنده حساسیت دارید یا خیر. اگر مطمئن نیستید، ابتدا از تستر محصول استفاده کنید. 

۲- پوست خود را مرطوب کنید

صرف نظر از نوع پوست، هرگز از اهمیت یک مرطوب کننده غافل نشوید. کسانی که پوست چرب دارند ممکن است فکر کنند مرطوب کننده باعث چرب شدن پوست آنها می شود اما در واقع اینطور نیست. مرطوب کننده به شما کمک می کند تا سد دفاعی پوست خود را تقویت کنید. این ویژگی پوست شما را از مشکلاتی مانند خشکی، قرمزی و حتی پوسته پوسته شدن حفظ میکند.

۳- از ضدآفتاب استفاده کنید

آفتاب میتواند پیری زودرس پوست را به همراه داشته باشد. قبل از آرایش حتما از ضد آفتاب استفاده کنید و اگر با ضد آفتاب راحت نیستید، مرطوب کننده یا لوازم آرایشی را تهیه کنید که دارای فاکتور SPF باشند.

ضد آفتاب بی رنگ جوان کننده SPF 50 پریم
برای خرید و اطلاعات بیشتر کلیک کنید

نکات زیر را بعد از آرایش رعایت کنید:

۱- براش های خود را بشویید

پس از اتمام آرایش، تمیز کردن براش و اسفنج های آرایشی را فراموش نکنید. حداقل هفته ای یک بار براش و اسفنج های خود را بشویید. این نکته بسیار مهم است زیرا باکتری های مضر موجود در پوست های مرده و عرق، روی براش های شما رشد میکنند. شستشوی عمیق این ابزار باعث از بین رفتن این باکتری ها میشود.

۲- قبل از خواب، آرایش خود را پاک کنید

شستشوی صورت و پاک کردن آرایش قبل از خواب از مهم ترین نکات است. ابتدا آرایش خود را با آرایش پاک کن و پنبه یا پد پاک کنید؛ سپس صورتتان را با یک شوینده مناسب شستشو دهید. 

۳- لوازم آرایش، شخصی است!

به اشتراک گذاشتن محصولات آرایشی خود با دیگران میتواند باکتری ها را منتقل کند. لوازم آرایشی خود را با دیگران بصورت مشترک استفاده نکنید.

نکته پایانی:

در حالی که آرایش کردن بطور منظم دارای برخی عوارض جانبی است، با رعایت چند نکته ساده، میتوانید همچنان از محصولات آرایشی خود استفاده کنید. همچنین، اگر روزانه از محصولات آرایشی استفاده می کنید، باید بطور ویژه ای از پوست خود مراقبت کنید. استفاده از محصولات مراقبتی مناسب که پوست شما را از داخل مرطوب نگه میدارند، برای جلوگیری از آسیب آرایش به پوست شما مفید است.

از توجه شما سپاسگزاریم. برای بازدید از فروشگاه محصولات زیبایی مادامد اینجا کلیک کنید

درباره مهسا چمنی

مهسا چمنی دانشجوی کارشناسی مترجمی انگلیسی، علاقه مند به کارهای گرافیکی، هنر و موسیقی.

این مطالب را نیز ببینید!

چگونه رنگ رژ لب مناسب پوست و چهره خود را پیدا کنیم؟

انتخاب رنگ مناسب رژ لب ممکن است کار سختی باشد؛ زیرا رنگ ها و مدل …