خانه / زیبایی / مراقبت از پوست / شستشوی دو مرحله ای پوست یا دابل کلینز چیست و چگونه انجام میگیرد؟

شستشوی دو مرحله ای پوست یا دابل کلینز چیست و چگونه انجام میگیرد؟

پوست صورت در معرض آلودگی های فراوانی قرار دارد. ترکیبات آرایشی، چربی، سلول های فرسوده و آلودگی های محیطی میتوانند به منافذ پوست نفوذ کنند و در صورت عدم شستشوی مناسب و منظم، به جوش های زیر پوستی، سرسیاه و التهابی تبدیل شوند. شستشوی دو مرحله ای یا دابل کلینز یکی از کامل ترین روش های شستشوی پوست است که به جلوگیری از عارضه های پوستی کمک میکند.

با ما همراه باشید؛ در این مطلب به دابل کلینزینگ که یک روش موثر و مورد تایید پزشکان برای شستشوی صحیح پوست است خواهیم پرداخت.

شستشوی دو مرحله ای یا دابل کلینز چیست؟

شستشوی دو مرحله ای یک روش تایید شده است، هم از لحاظ روش های زیبایی پوست و هم به عنوان پایه و اساس بسیاری از روتین های مراقبت از پوست. طبق گفته متخصصان، پاک کردن آرایش، آلودگی و آلاینده هایی که در طول روز روی سطح پوست مینشینند بسیار مهم است. خوابیدن با آرایش یا عدم شستشوی پوست قبل از رفتن به رخت خواب، میتواند مشکلات بسیاری مانند آکنه های گسترده و کیست های دردناک را به همراه داشته باشد. 

شستشوی دو مرحله ای روشی موثر برای پاکسازی عمقی تمام آلودگی ها از پوست است. متخصصان پوست شستشوی دو مرحله ای را توصیه میکنند زیرا در این نوع شستشو در مرحله اول آلودگی و آلاینده ها از پوست پاک شده و در مرحله دوم بطور کامل شستشو داده میشوند.

شستشوی دو مرحله ای چگونه انجام میگیرد؟

مرحله اول:

در این مرحله، شما به یک پاک کننده بر پایه روغن یا یک میسلار واتر نیاز دارید تا آرایش های روغنی و چربی را از روی پوستتان پاک کنید. با استفاده از پاک کننده هایی بر پایه چربی مانند محلول های دوفاز یا شیر پاک کن و یا میسلار واتر که یک امولوسیون خنثی و بدون کف است، آلودگی، آرایش و چربی با ملایمت از روی پوست پاک شده و هیچ آسیبی به چربی ضروری و طبیعی پوست وارد نخواهد شد.   

روغن آرایش پاک کن سیمپل مناسب برای پاکسازی آرایش و چربی از پوست
برای مشاهده و اطلاعات بیشتر کلیک کنید

مرحله دوم:

پس از اینکه در مرحله اول، هرگونه آلودگی و آرایش از سطح پوست پاک شد، در مرحله دوم به یک شوینده کف دار و سپس آبکشی پوست نیاز داریم. پوست خود را کمی مرطوب کنید و شوینده را به آرامی روی پوست ماساژ دهید تا کف کند. سپس پوستتان را آب بکشید.


ژل شوینده ضد آکنه نوتروژینا
برای مشاهده و اطلاعات بیشتر کلیک کنید

برخی از انواع آلودگی، آرایش و چربی، سنگین هستند و تنها با یکبار شستشو از بین نمیروند؛ بنابراین بهتر است ابتدا طی یک مرحله چربی ها را از بین برده و سپس در مرحله دوم با یک شوینده معمولی پوست را شستشو دهیم.

با توجه به شکل قرار گرفتن فولیکول های پوست، بهتر است هنگام شستشو پوست را به سمت بالا و خارج (به سمت گوش ها) ماساژ دهید تا شستشو بصورت عمقی صورت گیرد. همانطور که هنگام آرایش کردن باید برعکس عمل کنید تا مواد آرایشی به درون منافذ پوستتان نفوذ نکنند. 

مزیت های شستشوی دو مرحله ای پوست

به گفته متخصصان پوست، این نوع شستشو دو مزیت را به همراه دارد:

۱- این نوع از شستشو به پاکسازی کامل کرم پودر، پنکک و فونداسیون های آرایشی کمک میکند. در مرحله اول این شستشو، تمام چربی های باقی مانده روی پوست پاک شده و این امر به موثر واقع شدن شوینده در مرحله دوم کمک شایانی میکند.

۲- این نوع از شستشو به جذب عمیق تر و موثر تر محصولات مراقبتی پس از شستشو کمک میکند. شستشوی پوست بصورت عمقی باعث پاکسازی منافذ شده و در نتیجه محصولات مراقبتی به راحتی در پوست نفوذ کرده و تاثیر بیشتری خواهند داشت.

در چه صورت به شستشوی دو مرحله ای نیاز داریم؟

حتی اگر بطور مرتب آرایش نمیکنید، باز هم شستشوی پوست در پایان روز ضروری است. علاوه بر ترکیبات آرایشی، آلودگی و عوامل محیطی که در طول روز روی پوست ما مینشینند نیز باید کاملا از بین بروند. زیرا این مواد نه تنها باعث آسیب اکسیداتیو به پوست می شوند بلکه در تجزیه کلاژن و ایجاد چین و چروک و لک آفتاب نیز موثر هستند.

اما شستشوی دو مرحله ای برای همه انواع پوست مناسب نیست. پوست های حساس، خشک و افرادی که مستعد روزاسه هستند، بهتر است در مرحله اول فقط صورت خود را با آب شستشو دهند تا از خشک شدن احتمالی پوست جلوگیری کنند.

اگر پوست شما چرب و مستعد آکنه است، شستشوی دومرحله ای برای شما بسیار مفید خواهد بود. اما اگر پوست شما متمایل به خشک است، این نوع شستشو در صورتی توصیه میشود که شما روزانه مقدار زیادی آرایش میکنید.  

از توجه شما سپاسگزاریم. برای بازدید از فروشگاه محصولات زیبایی مادامد اینجا کلیک کنید

درباره مهسا چمنی

مهسا چمنی دانشجوی کارشناسی مترجمی انگلیسی، علاقه مند به کارهای گرافیکی، هنر و موسیقی.

این مطالب را نیز ببینید!

چگونه یک روتین مراقبت از پوست مناسب داشته باشیم؟

پوست بی نقص صرفا به ژنتیک مربوط نمیشود؛ در واقع، عادت های روزانه شما تاثیر …