خانه / زیبایی / مراقبت از پوست / تفاوت رتینول و رتینوئید چیست و هرکدام چه کاربرد هایی دارند؟

تفاوت رتینول و رتینوئید چیست و هرکدام چه کاربرد هایی دارند؟

آیا تفاوت بین رتینول و رتینوئید برای شما هم سوال است؟ این دو ترکیب قوی معمولا در تمام محصولات مراقبتی پوست مانند محصولات جوانساز و ضد لک یافت میشوند اما این که بدانید استفاده از هرکدام از این ترکیبات چه کمکی به شما میکند، در روند بهبود پوست شما تاثیرگذار است.

در این مطلب به تفاوت های کلیدی رتینول، رتینوئید و حتی بیو-رتینوئید ها (مشتق گیاهی رتینوئید ها) پرداخته ایم تا شما بتونید به راحتی تشخیص دهید که هر کدام از این ترکیبات چه فوایدی را برای پوست شما به همراه دارند.

رتینوئید چیست؟

قبل از بررسی تفاوت این ترکیبات بهتر است ابتدا تعریف هر کدام از آنها را بدانیم. رتینوئید در زمینه مراقبت از پوست چیست؟ البته بهتر است بگوییم رتینوئید ها؛ زیرا این واژه یک تعریف فراگیر است که به گروهی از مشتقات ویتامین A اشاره میکند. یکی از این مشتقات، رتینول است. بله! رتینول در واقع یک نوع رتینوئید است. همه رتینول ها رتینوئید هستند اما همه رتینوئید ها رتینول نیستند.  

سرم ترمیم کننده و ضد چروک اسمارت کلینیک حاوی رتینوئید های قوی
برای خرید و اطلاعات بیشتر کلیک کنید

رتینوئید حاوی رتینوئیک اسید است که یک شکل قوی و فعال از ویتامین A است. اسید رتینوئیک خالص، قوی‌ترین نوع رتینوئید است و مستقیماً روی پوست تأثیر می‌گذارد و به همین دلیل فقط از طریق نسخه در دسترس است. از سوی دیگر، رتینول ضعیف‌ترین نوع رتینوئید است، زیرا ابتدا باید توسط آنزیم‌های موجود در پوست پردازش شود تا به اسید رتینوئیک تبدیل شود.

تبدیل رتینوئید به رتینوئیک اسید در همه رتینوئیدها به جز رتینوئیک اسید خالص اتفاق می افتد. انواع مختلف رتینوئیدها در مراحل مختلف فرآیند تبدیل قرار دارند. هرچه در مرحله فراتری باشند، قوی تر هستند.

رتینول چیست؟

رتینول حاوی کمترین مقدار رتینوئیک اسید و ضعیف ترین نوع رتینوئیدها است؛ اما به دلیل اینکه نسبت به سایر رتینوئیدها ملایم تر است، رایج ترین نوع رتینوئید است که در محصولات بدون نسخه بکار گرفته میشود. بنابراین میتوانید بجای رفتن به دکتر و تهیه نسخه برای خرید رتینوئید، به سادگی یک محصول حاوی رتینول را تهیه و استفاده کنید. این ترکیب ممکن است کمی ضعیف تر باشد اما در دسترس تر و استفاده از آن آسان تر است. درواقع، این ترکیب بسیار تاثیر گذار است، اما به مداومت بیشتری برای نشان دادن نتایج نیاز دارد.

بیو-رتینوئید چیست؟

بیو-رتینوئید به هیچ شکلی به ویتامین A مربوط نمیشود؛ اما میتواند همانند رتینوئید ظاهر خطوط و چین و چروک های پوستی را بهبود بخشد. بیو-رتینوئید دارای تاثیر مشابه رتینوئید است و بسیار ملایم است؛ بنابراین گزینه ای مناسب برای روتین پوستی شما محسوب میشود.  

شباهت های رتینول و رتینوئید:

شباهت رتینول و رتینوئید در فواید آنها است. شما میتوانید هر دو ترکیب را برای کاهش علائم پیری پوست، لک، کدری و بسیاری از مشکلات پوستی استفاده کنید.

هم رتینول و هم رتینوئید، از خواص ضد پیری و جوانسازی برخوردار هستند. محصولاتی که حاوی این دو ترکیب هستند میتوانند علائم پیری پوست مانند لک و تیرگی و چین و چروک را بهبود دهند و ظاهر پوست را جوانتر و شاداب تر کنند. این دو ترکیب برای بهبود لک، یکنواخت کردن رنگ پوست، بهبود جوش و افزایش کلاژن سازی مفید هستند.

تفاوت رتینول و رتینوئید:

۱- قدرت

رتینول نسبت به رتینوئید ضعیف تر است. در حالی که برخی رتینوئید ها به اندازه ای قوی هستند که فقط با نسخه پزشک تهیه میشوند، رتینول بدون نیاز به نسخه و در اکثر فروشگاه ها قابل خریداری است. اما اینکه رتینول ضعیف تر از سایر رتینوئید ها است دلیل بر عدم تاثیرگذاری آن نیست. در واقع افرادی که پوست حساس دارند میتوانند به راحتی از این ترکیب استفاده کنند.

۲- نتیجه

به دلیل درجه قدرت متفاوت، تیجه استفاده از انواع رتینوئید ها و رتینول ممکن است متفاوت باشد. درواقع هم رتینوئید های قوی تر و هم رتینول هر دو تاثیرگذار هستند اما زمان تاثیرگذاری آنها با یکدیگر متفاوت است؛ برای مثال تاثیرگذاری رتینول که یک رتینوئید ضعیف است ممکن است کمی بیشتر زمان ببرد.

۳- لیبل بسته بندی

تفاوت دیگری که بین رتینوئید ها و رتینول وجود دارد، لیبل بسته بندی آنها است. روی لیبل بسته بندی محصولاتی که حاوی رتینول هستند، کلمه رتینول ذکر شده اما از آنجا که سایر انواع رتینوئید ها بسیار متنوع هستند، روی لیبل محصول حاوی آنها باید دقیقا ویژگی و نوع آن ذکر شده باشد.

کرم ضد چروک رتینول فوری نوتروژینا
برای خرید و اطلاعات بیشتر کلیک کنید

کدام ترکیب برای شما مناسب است؟

رتینوئید ها زمانی که توسط پزشک تجویز شوند و رنتینول تا زمانی که درست و اصولی استفاده شود، برای همه افراد قابل استفاده هستند؛ بجز خانم های باردار و شیرده.

اگرچه، استفاده از رتینول میتواند بدون تجویز پزشک و با هزینه کمتر، تاثیر بسیار خوبی را به همراه داشته باشد. در ضمن، اگر تا بحال از رتینوئید استفاده نکرده اید یا پوست خشک و حساسی دارید، رتینول گزینه مناسبی برای شروع است. این ترکیب ملایم تر و در دسترس تر است و تمام افراد میتوانند به راحتی از آن استفاده کنند.

چگونه از رتینوئید ها استفاده کنیم؟

اگر بار اولی است که از رتینول یا رتینوئید استفاده میکنید، باید به آرامی و با احتیاط آن را وارد روتین پوستی خود کنید. همه ما میدانیم که عوض کردن شوینده، مرطوب کننده یا سرم صورت میتواند پوست را شوکه کند و تغییراتی را بوجود بیاورد؛ این موضوع در مورد محصولات حاوی رتینوئید ها نیز صدق میکند.

برای شروع، هر چند روز یکبار مقداری از این ترکیبات را استفاده کنید. حتی میتوانید با یک شب در هفته شروع کنید. پس از گذشت مدتی اگر همه چیز طبق برنامه پیش رفت و استفاده از محصول برای شما عوارض جانبی به همراه نداشت، کم کم مصرف خود را به یک روز در میان افزایش دهید. به میزانی که حس میکنید پوستتان توانایی تحمل کردن آن را دارد استفاده از محصول را افزایش دهید تا جایی که بتوانید طبق دستورالعمل نوشته شده روی محصول عمل کنید.

کرم مرطوب کننده و ضد چروک فوری شب نوتروژینا
برای خرید و اطلاعات بیشتر کلیک کنید

اگر از ترکیبات فعال دیگری مانند هیالورونیک اسید، گلیکولیک اسید، نیاسینامید و … استفاده میکنید، ترتیب درست استفاده آنها با رتینول و رتینوئید را رعایت کنید. همچنین باید دقت کنید که کدام یک از ترکیبات فعال را نباید با رتینول و رتینوئید استفاده کرد تا از ایجاد حساسیت پوستی جلوگیری کنید.

رتینوئید ها را در شب استفاده کنید

همیشه همه انواع رتینوئید را در شب یا غروب استفاده کنید زیرا نور خورشید می تواند ماده فعال محصولات رتینوئیدی، یعنی اسید رتینوئیک را تخریب کند، در نتیجه محصول را بی اثر می کند. بنابراین برای داشتن پوستی شاداب بهتر است رتینول و رتینوئید را به روتین پوستی شبانه خود اضافه کنید.

از توجه شما سپاسگزاریم. برای بازدید از فروشگاه محصولات زیبایی مادامد اینجا کلیک کنید

درباره مهسا چمنی

مهسا چمنی دانشجوی کارشناسی مترجمی انگلیسی، علاقه مند به کارهای گرافیکی، هنر و موسیقی.

این مطالب را نیز ببینید!

چگونه یک روتین مراقبت از پوست مناسب داشته باشیم؟

پوست بی نقص صرفا به ژنتیک مربوط نمیشود؛ در واقع، عادت های روزانه شما تاثیر …